СЪЗДАВАНЕ НА ОБЩНОСТ В ГРАД БРЕСТ, БЕЛАРУС
Йоана Станева, Ирина Капаклъ, Университет по архитектура, строителство и геодезия, София
за проекта
Ситуацията се намира в гр.Брест, Беларус-територия, наситена с много подпочвени води. Доста голяма част от тях излизат на повърхността под формата на езера, блата и др. Водите могат да бъдат, както плюс за жителите (за битови нужди),така и минус (наводнения).
Градоустройствено решение
Водата ,като основен компонент на територията, е ключова за нашето концептуално решение. След изследване на съществуващите водни площи в ситуацията решаваме да ги вкараме в ортогонална система с идеята, че доста от тях са с почети правилна форма. Свързваме водните елементи по територията с живописна алея и създаваме място за отдих. Проектираме два главни административни центрове, които са ситуриани на възлови точки, образувани от пресичането на най-много комуникационни артерии. От двете страни на магистралата създаваме обществени зони с функции, удовлетворяващи пътуващите (бензиностанции,ресторанти,магазини). Второстепенните центрове (с училища и детски градини) са разпределени равномерно по териоторията с цел бърз достъп до тях от всеки един дом. Изследваме съществуващата зеленина и я нансяме върху мрежата. В източната част от ситуацията, където има голяма зелена площ, създаваме зона за рекриация и спорт. Доста разпространени са речните плажове в града. Тази идея прилагаме и в нашата ситуация, където до реката създаваме зона за плажуване с различни заведения. Предвиждаме и речни атракции,които да водят до старата крепостна стена, от която води началото си градът. Над магистралата създаваме кавартали с редови къщи, а на юг с високи сгради.
Концепция на квартали
Основната ни цел при проетктирането на кварталите е да ги предпазим от шум, вятър, вредни газове и да създадем във всеки квартал обществени зони с различна функция, с идеята жителите от съседните квартали да общуват помежду си, а не да се затварят в границите само на своя квартал. Така създаваме общност.
Концепция -квартали с редови къщи
Предвиждаме пространства, предназначени за жителите на квартала(площадки за отдих,свързани с алея) и такива за общо ползване, които свързваме с пешеходни алеи. Ориентираме къщите на изток-запад и така ги разместваме, че всяка от тях да получи и южно осветление. Поради наличието на подпочвени води и случаите на наводнения решаваме да ги повдигнем с 3 стъпала. За да премахнем усещането за стена от къщи решаваме да вдигнем някои от тях с един етаж и така да създадем визуалнивръзки между просттранствата. Между сградите, над алеите за преминаваме през квартала, поставяме навеси със слънчеви колектори, които през деня събират слънчева енергия и служат за предпазване от слънцето,а през нощтта осветяват.
Къщите
Проектираме два типа къщи- повдигнати с един етаж и вътрешен двор , и такива с външен двор и в близост до земята. Материалите са инсперирани от заобикалящата среда. Тухлата- масово използван материал за фасадно оформление на сградите в Беларус и старата крепостна стена,а дървото- от старата беларуска архитектура.
Концепция- квартал с високи сгради
Отново в основата на идеята е предпазването от шум,вятър и вредни газове,създаването на пространство за жителите на квартала и такова за обществено ползване. На местата , където сградата се доближава до улицата,на партерно ниво, проектираме помещения с обществени функции, а в останалата част жилищни.
Автор
Йоана Станева, Ирина Капаклъ
Възраст: 23
Университет: Университет по архитектура, строителство и геодезия
Специалност: Архитектура
Година на обучение: 5-а
