Проект 22:ИНТЕРИОР – ОБЩЕСТВЕНА СГРАДА КЪЩА НА УЛ. РАКОВСКИ 167
., Висше строително училище „Любен Каравелов“, София
за проекта
ИНТЕРИОР – ОБЩЕСТВЕНА СГРАДА
КЪЩА НА УЛ. РАКОВСКИ 167
Елегантната къща на „Раковски“ 167 е собственост на потомците на политик от една друга България, бивш столичен кмет, военен и герой от Сръбско-българската война - капитан Христо Г. Попов, съвременник на Яворов и негов съсед, изживял последните си дни в къщата на отсрещния тротоар. Днес наследниците на капитана не търсят варианти да съборят дома на своя прапрадядо - ще го превърнат в арт пространство. Праправнуците на Христо Попов - Стефан Огнянов и Марин Маринов - отдавна обмислят идеята къщата, която е паметник на културата, да стане и терен за културни събития. Двуетажната сграда, е завършена през 1897 г., със застроена площ 218м² .
ДНЕС СГРАДАТА Е С АДРЕС: ГРАД СОФИЯ, РАЙОН СРЕДЕЦ, УЛИЦА "ГЕОРГИ С. РАКОВСКИ" N167, кв.414, УПИ XI.
Жилищната сграда е разположена на уличната регулация. В непосредствена близост има други сгради, декларирани като други архитектурни и исторически паметници на културата. Жилищната сграда със своята богата декоративна фасада се явява важен елемент от градоустройствената среда.
Архитектурата на сградата към ул.Раковски 167 е решена асиметрично, с богата фасадна пластика и членение. От декоративната пластика по фасади емблематични са: пиластри с коринтски капители, балюстри, раковини, ъглова и централна рустика и др.
Архитектурата й може да се отнесе към добрите примери жилищна архитектура в стил Ренесанс у нас. Жилищната сграда е обявена за ПАМЕТНИК НА КУЛТУРАТА ОТ МЕСТНО ЗНАЧЕНИЕ в ДВ/бр 40 от 1978г.
ИДЕЯ
Основната идея на проекта е да се създаде едно динамично и интересно пространство за децата. Съобразявайки се с това, че сградата е паметник на културата, нашата намеса е в промяна на основната функция – от място, което не се посещава често, ние се стремим да направим това място по-често посещаемо и предизвикващо интереса на малките деца, но и на техните родители.
На приземния етаж от неизползваемо пространство, ние го превръщаме в уютно кафене – място за почивка и отдих за по-възрастните посетители. Като запазваме видим съществуващия пруски свод.
Първият и вторият етаж от офис пространство се превръща в детски център. Запазваме част от основните помещения – кабинет на директор, чакалня. Създаваме едно динамично пространство за различни възрастови групи деца. На първия етаж сме предвидили място за най-малките посетители. Влизайки от главния вход се загатва дъга, която преминава през цялото пространство на тази къща - преминавайки от под на стени и стигайки до тавана на втория етаж /над емпорето/. За да направим сградата различна, ние проектираме пързалка, която свързва първия етаж с втория, която преминава през емпоре. По дървена стълба изкачвайки се до горното ниво и спускайки се до първия етаж, попадаш в басейн от меки топчета. На втория етаж сме предвидили място за по-големите дечица. Организирали сме музикална стая и интерактивна стая за децата. На третия етаж се опитваме да пресъздадем една различна обстановка – запазвайки видимата покривна конструкция и променяйки функцията в галерия и място за лична творческа изява.
Основни използвани материали:
Приземен етаж /КАФЕНЕ/ - Подова настилка: шлайфан бетон
Стени: видима тухлена зидария и мазилка
Таван: Видим пруски свод
Първи и втори етаж /ДЕТСКИ ЦЕНТЪР/ - Подова настилка: линолеум и мокет
Стени- мазилка
Таван: окачен таван KNAUF и опънат таван BARRISOL
Трети етаж /ГАЛЕРИЯ/ - подова настилка – керамични плочи
Стени – мазилка
Таван – видима покривна конструкция
С използваните материли, осветителни тела и мебели превръщаме тази сграда в любимо място за посетителите й. Място, което има историческо значение и в същото време - място за игри и забавление.
Автор
ЙОАННА ДИМИТРОВА БОЙЧЕВА, ГЕРГАНА ПЕТКОВА ПЕТКОВА
